Folwark i okolice

Krajna to malownicza kraina położona między Wielkopolską a Kaszubami. Jest tu pięknie o każdej porze roku i nawet najbardziej wymagający miłośnik przyrody odnajdzie tu coś dla siebie. Folwark Hawaje położony jest 20 km od Złotowa na skraju wsi Stara Wiśniewka.

Atrakcje w okolicy:

  • Drewniany kościółek z połowy XVII wieku
  • Dom Polski
  • Dni Kwitnącej Wiśni - impreza cykliczna organizowana przez mieszkańców wioski
  • Spływy kajakowe cieszące się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród turystów spragnionych nieco mocniejszych wrażeń.

Wiosną, gdy wybucha przyroda całą swą siłą - kwiaty pachną, a ptaki bez opamiętania śpiewają, w Folwarku Hawaje wszystko budzi się do życia - i nawet psy szybciej machają ogonami. W maju już od dwunastu lat nad stawem hawajskim odbywają się zawody wędkarskie – Memoriał im. Lesława Gindy - ojca Właściciela. Mimo iż jest to prywatna impreza, gości na niej kilkadziesiąt osób - całe rodziny zapalonych wędkarzy, przyjaciół rodu.

W letnim słońcu leniwie przechadzają się dumne jelenie.... Widok zapiera dech  w piersiach. W przydomowym sadzie odetchnąć można w cieniu jabłoni, a las daje ukojenie w upalne dni.

Jesień, to najpiękniejsza pora roku. Hawaje toną w pomarańczach, czerwieniach, złocie... Pachną jabłkami i grzybami. Smakują dynią i pierogami z jagodami. To czas, w którym Hawaje zmieniają się w pracownię artystyczną  za sprawą Gości-Artystów. Gospodyni już od 8 lat przyjmuje pod strzechę zaprzyjaźnioną grupę Malarzy z Polski, Europy, Świata. W kilku pomieszczeniach organizuje się pracownie, w których przez dwa tygodnie w pocie czoła powstają prawdziwe arcydzieła. Plenerom towarzyszom warsztaty artystyczne dla dzieci z pobliskich szkół. To dla nich rzadka okazja obcowania ze sztuką.

Zima na Hawajach, to cisza, spokój i ukojenie. Przyroda śpi. Jest cicho, biało - relaksująco. Najpiękniej, gdy bezszelestnie pada śnieg, a mróz skrzypi pod butami. Z książką przy piecu można raczyć się zapasami ze spiżarni Gospodyni: herbatą z malinami, nalewką pigwową. 6 grudnia wrzawa ogarnia podwórko. Mikołajki, to kolejna tradycja hawajska – całe rodziny tu przybywają aby w świątecznej atmosferze skosztować grzanego wina, chleba ze smalcem, pieczonych jabłek... Dzieciaki czekają niecierpliwie, aż z oddali wyłonią się sanie świętego Mikołaja.

Galeria folwark i okolice

Galeria zagrody